Sık Sorulan Sorular

Antika Mezat platformunun kullanımı, işleyişi, ödeme ve diğer uygulamalar için sık sorulan soruları incelemenizi öneriyoruz.

header cart

Satıcılar

storec shop

Antikacılar

storec cog

Şartlar ve Koşullar

İstanbul’da Antika Alanlar: Eşyalarınızı İyi Fiyata Satın

Antika Mezat Platformu Sık Sorulan Sorular

Antika Mezat Platformu Satıcılardan (Tarihi Eserini Satmak İsteyen) hiç bir koşulda ücret talep etmez. Satın alınan antika esere ait Antika Mezat tarafından iki taraftan da herhangi bir ücret alınmaz.

SATICILAR İÇİN SIK SORULAN SORULAR

Antika Eşyamı Müzayedeye Çıkartabilir miyim?

Evet, antika eşyanızı ücretsiz olarak Antika Mezat Platformundan açık artırmaya çıkartabilirsiniz. 

Antikamı Satmak İstiyorum, Müzayede İçin Ücret Alıyor musunuz?

Antika Mezat, satıcılardan hiç bir şart ve koşulda ücret talep etmez. Antikanızı müzayede platformumuzdan gönül rahatlığı ile açık artırmaya alabilir, dilediğiniz antikacıya satışını yapabilirsiniz.

Antika Haricinde Farklı Ürünler İçin de Müzayedeniz Var mı?

Hayır, Antika Mezat Platformunda sadece antika eşyaların açık artırması yapılır 

Antika Eşyam İçin Açıklama Kısmında Ne Yazmalıyım?

Antikanızın durumunu, biliyorsanız tarihini, özelliklerini, adedini, antikanızı açıklayan detaylı tüm bilgileri açık ve şeffaf olarak şekilde vermelisiniz. 

Antikama Ait Görsellerimi Nasıl Yükleyeceğim.

Antikanızı Antika Satış Formu'nunda bulunan GÖRSEL EKLE alanından yüksek çözünürlükte ve en az 4 adet görsel ekleyebilirsiniz.

Antika Eşyamın Videosunu Nasıl Ekleyebilirim?

Antika eşyanıza ait videolarınızı Youtube, Vimeo gibi platformlardan ekleyebilir, bağlantı linkini SATIŞ FORMU alanına girebilirsiniz.

Müzayede Başlangıç Fiyatı Nedir?

Müzayede başlangıç fiyatı, açık artırmanın açılış fiyatıdır. Ne kadar düşük tutarsanız, antika eşyanıza ilgiyi artırmış olacaksınız. Unutmayın, antikanız belirlediğiniz REZERV fiyata gelmeden istemediğiniz sürece satış tamamlanmaz.

Teklif Artış Fiyatını Nasıl Belirlemeliyim?

Teklif artış fiyatı (artırım aralıkları) belirlemek için Satış Talep Formu'nda bulunan artırım aralık fiyatını belirleyebilirsiniz. Örneğin, 5.000 TL olarak belirlediğiniz açılış fiyatı için artırım tutarınızı 250 TL olarak belirleyebilirsiniz. Böylece her bir teklif için artırım oranı 250 TL. olacaktır.

Rezerv Fiyat Nedir?

Rezerv Fiyat, antikanızın en düşük satış fiyatıdır. Antikacılar (Alıcılar) rezerv fiyatını görmezler. Rezerv fiyatın altında kalan fiyat tekliflerinde açık artırmanız yeniden listelenir. Dilerseniz rezerv fiyatın altında da satış yapabilirsiniz. 

Açık Artırma Başlangıç Tarihini Nasıl Belirlemeliyim?

Açık artırma başlangıç tarihini belirlerken, onay sürecini göz önünde bulundurun. Onay süreci ortalama 24 saat ile 48 saati bulabilmektedir.

Açık Artırma Bitiş Tarihini Nasıl Belirlemeliyim?

Açık artırma bitiş tarihini dilediğiniz tarihi yazabilirsiniz. Bu tamamen sizin tasarrufunuzdadır. Tavsiyemiz en az bir ay olarak belirlemeniz yönündedir.

Satış Fiyatı Beklentilerimi Karşılamadı. Ne Yapmalıyım?

Rezerv Fiyatın altında kalan ya da tahmininize yaklaşmayan eseriniz için yeniden listeleme yapabilirsiniz.  Listeleme sırasında eklemeniz gereken kurallar;

 • Açık Artırma Ne Zaman Tekrar Başlasın (N saat sonra = Örneğin 24 saat sonra)
 • Açık Artırma NE Kadar Tekrar Açık Kalsın (N saat boyunca = Örneğin 48 saat boyunca açık kalsın)
Son Ana Kadar Eserime Teklif Gelmedi. Son Anda Teklif Geldi. Açık Artırmayı Uzatabilir miyim?

Evet, isterseniz son 5 dakika kalana kadar teklif alamazsanız, ya da son 5 dakika kala teklif alırsanız, İSTERSENİZ açık artırmanızı 10 dakika uzatabilirsiniz.

Açık Artırma Bitti. Ancak Antikacı Ödememi Yapmadı. Ne Yapmalıyım?

Koleksiyoncu (Antikacı) kazandığı eseri almazsa, ya da ödemesini yapmazsa, eserinizi yeniden listeleyebilirsiniz.  Bunun için" ... saat sonra ödenmezse yeniden listeleyin" alanına süre girmeniz yeterli olacaktır. 

Antikacı Ödememi Yapmazsa Yaptırımınız Nedir?

Koleksiyoncu (Antikacı) kazandığı eseri almazsa, ya da ödemesini yapmazsa, Antika Mezat uygulamasında bir daha müzayede katılamaz, üyeliği kapatılır. Üyelik ücreti iade edilmez.

ANTİKACILAR İÇİN SIK SORULAN SORULAR

Antika Almak İstiyorum. Müzayedeye Nasıl Katılacağım?

Müzayedeye katılmak için öncelikle Antika Mezat uygulamasına ÜYE olmanız gerekmektedir. 

Platformunuza Nasıl Üye Olacağım?

Antika Mezat, Üyelik Formu aracılığı ile platforma üye olabilirsiniz.

Üyelik Ücreti Nedir?

Üyelik ücreti, satıcıların yayınladıkları antika eşyalarına açık artırma yoluyla katılmanızı saylayan bir uygulamadır. Üyelik ücretini yatırmadan açık artırmaya katılamazsınız. 

Üyelik Ücreti Hangi Periyotlarda Alınıyor?

Üyelik ücreti her yıl yenilenir.

Antika Haricinde Farklı Ürünler İçin de Müzayedeniz Var mı?

Hayır, Antika Mezat Platformunda sadece antika eşyaların açık artırması yapılır 

Otomatik Teklif Nedir?

Otomatik teklif, belirlediğiniz son fiyata kadar, artırım aralıkları tutarınca, otomatik olarak sistem tarafından en üst teklife getirilen entegrasyondur.  Örneğin; bir antika için belirlenen fiyat 5.000 ₺, Aralık 250 ₺, sizin otomatik üst sınırınız ise 7500 ₺ olsun. Başka bir alıcı 250 ₺ artırım yaptığında, sistem otomatik olarak onu geçerek 5.500 ₺ olarak belirler. Bu işleyiş, üst sınırınız olan 7500 ₺ tutarına kadar çıkabilir. 

Açık Artırmalarımı Nasıl Takip Edeceğim?

Açık Artırmalarınızı ürün sayfalarında bulunan Açık Artırma sekmesinden ya da menüde bulunan "Açık Artırma Listem" alanından yapabilirsiniz.

Açık Artırma Bitti. Tarihi Eser İçin Satıcıdan Ürünü Teslim Alamadım. Ne Yapmalıyım?

Satıcı antika eser için ÇEKİÇ fiyatını kabul ettiğinde, bu eseri kazanan antikacıya satış fiyatından satışını yapmak zorundadır. Şayet satış yapmaktan vazgeçtiyse, tekrar ürünü satamaz, Antika Mezat platformuna girişi engellenir.

Antikacı Ödemeyi Yapmazsa Yaptırımlar Nedir?

Koleksiyoncu (Antikacı) kazandığı eseri almazsa, ya da ödemesini yapmazsa, Antika Mezat uygulamasında bir daha müzayede katılamaz, üyeliği kapatılır. Üyelik ücreti iade edilmez.

Şartlar ve Koşullar

Müzayede Şartları ve Koşulları

 1. Satışa sunulan tüm eşyalar 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını koruma kanununa göre satıcılar tarafından kontrol edilir, kanun kapsamına giren ve gerek görülenler satıcı tarafından belgelendirilir.
 2. Satın alınan antika esere ait Antika Mezat tarafından herhangi bir ücret talep edilmez. Eserin satış bedeli, satıcının sattım demesinden sonraki çekiç fiyatı üzerinden veya internet müzayedesinde verilen son pey miktarı üzerinden satıcıya ödemek zorundadır. Alıcı, satış bedelinin tamamını ödeyerek eseri en geç 15 (Onbeş) iş günü içerisinde teslim almalıdır. Bu süre zarfında eserin satış bedeli tam olarak ödenmediği taktirde, www.antikamezat.org veya Müzayede satıcısı dilerse satış akdini herhangi bir ihtara lüzum kalmaksızın fesh edebilir.
 3. Bir kez pey ileri süren alıcı, kendisini meşru şekilde aşan bir diğer pey kabul edilene kadar peyinden sorumlu olarak kalır. Müzayedede fiyat artırımı sarih şekilde bayrak kaldırmak ve internet üzerinden teklif vermek suretiyle yapılır. Alıcı bayrak kaldırmak sureti ile yapmış olduğu teklif ile bağlıdır. Alıcı, müzayedenin her ne sebeple olursa olsun butlanını dermayen edemez. Bayrağın her kaldırılışının ne kadar değer artışını ifade ettiğini belirleme ve bu değeri değiştirme yetkisi satıcı tarafından belirlenir ve antikamezat.org tarafından sisteme tanımlanır.
 4. Restorasyon, tamir veya bazı bölümlerin yenilenmesi açıklama alanına Satıcı tarafından yapılmak zorundadır. Tamir veya bazı bölümlerin yenilenmesinden dolayı Müzayede Sitesi (Nig Akademi) sorumlu tutulamaz. Eserler müzayede öncesinde, müzayede sırasında,satış sonrasında, teslim sırasında oluşabilecek hasar, yanlış beyan, fotoğraf, video gibi görsellerde yanlış beyanlarda satıcı sorumludur. Bu nedenle müzayedeye katılanların eserleri satış açıklamasında belirtilenlerin tümünün doğruluğu satıcının sorumluluğundadır. Böylece bu eserlerin satışa sunulduğunu, alıcı satılan malı pey sürmeden evvel yeterince kontrol ettiği ve borçlar kanununun 198. Maddesinde belirtilen hükümlerden feragat ettiğini kabul ve taahhüt eder. Eserler hakkında verilen bilgiler ve her türlü ilan, taahhüt niteliğinde olmayıp genel bilgi niteliğindedir. Alıcı bu durumu peşinen kabul eder. Müzayede Sitesi (Nig Akademi) satın alınan malın tekeffülü ile mükellef değildir. Bu konuda müzayedeye katılanlar gelecekte şirketimizden herhangi bir itiraz ve talepte bulunamazlar. Alıcı müzayede öncesi her eserin nitelikleri ve kondüsyonunu incelemeli ve tarife uyup uymadığını kontrol etmelidir.
 5. Müzayede kapsamında satışa sunulan eserlerin hak sahibinin rızası dışında elden çıkmış olması durumunda hukuki sorumluluk eserin satışa arzını talep eden kişiye aittir. Şirketimiz, müzayedede yer alan herhangi bir eseri, müzayededen geri çekmek, başka eserle birlikte satmak, birbirinden ayırmak satışını reddetme, gerekirse müzayedeyi katalog ve sıra numarasını izlemeden yapma hakkına sahiptir.
 6. Müzayede katılımcısının müzayede katılım sözleşmesinde veya üyelik esnasında belirttiği açık posta adresine ve diğer iletişim bilgilerine posta, e-posta veya telefonla yapılan bildirim ve tebligatların verilen bilgilerdeki yanlışlık,adres değişikliği,adresine geç ulaşma ve/veya gecikmeler nedeniyle müzayede katılımcısına geç ulaşmasından şirketimiz sorumlu değildir. Alıcı ve satıcı arasında devir teslim uygulamalarından Müzayede Sitesi (Nig Akademi) sorumlu değildir.
 7. Müzayede Sitesi (Nig Akademi) eser sahibinin fiyat belirtmediği taktirde tahmini fiyat aralığının içinde veya üstünde olmak şartıyla rezerv fiyatı kabul etme hakkına sahip olabilir.
 8. Müzayede Sitesi (Nig Akademi) herhangi bir mazeret göstermeksizin dilediği şahısları müzayede salonuna kabul etmemeye ve artırmasını görmeme yetkisine sahiptir. Müzayede genellikle açık olarak yapılır. Artırımda bulunup, müzayedeye katılmak demek; yukarıda belirtilen şartların tümünü ve ayrıca bunlara ilişkin şirketimize ait diğer hak ve sorumlulukları peşinen kabullenmiş olmak anlamına gelir. Satış gerçekleştikten sonra eserde herhangi bir kusur itirazında bulunulamaz.
 9. Kimlik tespiti yaptırarak siteye üye olan, bayrak numarası alan ve giriş formunu imzalayan herkes yukarıdaki şartları peşinen okumuş kabul etmiş sayılır.
 10. Müzayede katılım şartlarından doğan uyuşmazlıklarda Ankara mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.
 11. Arttırım aralıkları her ürünün altında yer almaktadır.

Üyelik Şartları ve Koşulları

 • Satıcı ve Koleksiyoner (Antikacı) üyelikleri Müzayede Sitesi (Nig Akademi) koşulları ve şartları geçerlidir. Siteye üye kabul edilen satıcı ve alıcılar Şartlar ve koşullar alanını, kullanıcı kaydı ve gizlilik sözleşmelerini kabul etmiş sayılırlar. Bununla birlikte üye tercihi tamamen Müzayede Sitesi (Nig Akademi) ‘nin tercihine bağlıdır:
 • Müzayede Sitesi (Nig Akademi) antika eşya satmak isteyen satıcı statüsündeki kişilerden hiç bir ücret talep etmez. Satıcı müzayedeye çıkardığı antika eşyasını müzayedeyi kazanan kişiye (Antikacı, Koleksiyoner) bedeli karşılığında satmakla yükümlüdür. Müzayedeyi kazanan kişi, eşyanın kendisine teslim edilmediği bilgisi ile Müzayede Sitesi (Nig Akademi) ‘ne başvurursa, satıcının tüm üyeliği iptal edilir, yapılan müzayedeleri geçersiz sayılır, tekrar bu siteye üye olamaz, eşya satışı yapamaz.
 • Müzayede Sitesi (Nig Akademi) antika eşya almak isteyen Alıcı statüsündeki kişilerden (Antikacı, koleksiyoner) Yılda bir kez GİRİŞ ÜCRETİ talep eder. Giriş ücreti firmanın belirtilen hesap numaralarına yapılır. Giriş ücreti ödenmeden müzayedeye katılım yapılmaz. Müzayedeyi kazanan antikacı, eseri satıcıdan bedelini ödeyerek teslim almak zorundadır. Ürünü teslim almayan alıcılar, ürünü satan satıcının beyanı ile tüm üyeliği iptal edilir, siteye tekrar üye olarak kabul edilemez. Ödenen Giriş Ücreti iade edilmez.
 • Satıcı ve alıcı yukarıdaki tüm şartlar ile ileride burada yazılacak ek maddeleri de kabul etmiş sayılacaktır.